New Jersey State Fair Jam: 2009 canning & jam-making results

27 09 2009
State seal of New Jersey

Image via Wikipedia

From the exhibitors page of the 2009 NJ State Fair, here are the official results for the canning and jamming competitions at this year’s fair — and a shout-out to all of the entrants and prize winners in every category! Keep preserving the seasons in jars, so that you’re ready for next year’s fair — August 6-15, 2010 at the Sussex County Fairgrounds, Augusta NJ.

Section I – Canning

Class 1) Canned fruits
First: Jim & Sue Armstrong, Stanhope
Claire Demetroules, North Arlington

Class 2) Canned vegetables
First: Jim & Sue Armstrong, Stanhope
No Second
Third: Jim & Sue Armstrong, Stanhope

Class 3) Canned tomatoes –
(a) Whole tomatoes- no entries
(b) Tomato-based sauce
First: Jim & Sue Armstrong, Stanhope
Jim & Sue Armstrong, Stanhope
No Second
Third: Dawn Dembrowski, Newton
PROFESSIONAL
First & Second: Neil Nederfield, Lafayette
(c) Tomato Juice- no entries
(d) Tomato-based BBQ sauce
First: Nancy Doyle, Secaucus
Second: Jim & Sue Armstrong, Stanhope
No third
PROFESSIONAL
First: Neil Nederfield, Lafayette

Class 4) Canned pickles
(a) Cucumbers
First: Shawna Bengevenni, Wantage
No second or third
(b) Other vegetables
First: Bill Forgerson, Wantage
Second: Shawna Bengevenni, Wantage
Third: Jerri Powers, Newton
(c) Dill
First: Jerri Powers, Newton
No second, third
(d) Bread and Butter Pickles
First: Carol Oesen, Wantage
Second: Nancy Doyle, Secaucus
Third: Shawna Bengivenni, Wantage
(e) Watermelon Rind
First: Shawna Bengivenni, Wantage
No second or third

Class 5) Relishes –
(a) Salsa
First: Nancy Doyle, Secaucus
Second: Robin Hanak, Sussex
No third
PROFESSIONAL
First & Second: Neil Nederfield, Lafayette
(b) Pickle Relish
First: Shawna Bengevenni, Wantage
No Second or Third
PROFESSIONAL
Second: Neil Nederfield, Lafayette
(c) Other
First: Jerri Powers, Newton
Second: Kelli Puryear, East Orange
No third
PROFESSIONAL
First & Second: Neil Nederfield, Lafayette

Class 6) Jellies –
(a) Grape
First: Nancy Doyle, Secaucus
No second/third
Honorable Mention: Claire Demetronleo, North Arlington
(b) Other
No first or third
Second: Judy Nylen, Branchville
Nancy Doyle, Secaucus
PROFESSIONAL
Honorable mention: Raj Sinha, Sandyston

Class 7) Jams –
(a) Low or Sugar-free
First: Judy Nylen, Branchville
Second: Judy Nylen, Branchville
No third
(b) Strawberry
First: Carolyn Kent, Newton
Linda Pierson, Lake Hopatcong
No second/third
(c) Other
First: Sharon Spangenberg, Layton
Shawna Bengevenni, Wantage
Second: Linda Pierson, Lake Hopatcong
Third: Claire Demetroules, North Arlington
Judy Nylen, Branchville
Honorable Mention: Dotty Valkema, Sussex
PROFESSIONAL
First: Neil Nederfield, Lafayette

Class 8 ) Preserves –
(a) Low or Sugar-free- no entries
(b) Other(Special Award)
First: Claire Demetroules, North Arlington
Second: Shawna Bengevenni, Wantage
Third: Judy Nylen, Branchville

Class 9) Conserve
First: Judy Nylen, Branchville
Second: Judy Nylen, Branchville
Third: Judy Nylen, Branchville

Class 10) Fruit Butters
First: Kelli Puryear, East Orange
Second: Dotty Valkema, Sussex
No third

Class 11) Marmalade(Special Award)
First: Claire Demetroules, North Arlington
Second: Judy Nylen, Branchville
Third: Judy Nylen, Branchville
Honorable Mention: Judy Nylen, Branchville

Class 12) Chutney
First: Nancy Doyle, Secaucus
No second or third

Class 13) Mustards – no entries

Class 14) Vinegar-
(a) Fruit
First: Patricia Vasto, Parsippany
Second: Nancy Doyle, Secaucus
No third
(b) Herb- no entries
(c) Other- no entries

Reblog this post [with Zemanta]
Advertisements

Actions

Information

One response

29 09 2009
Simply Life

Oh that’s so fun!




%d bloggers like this: